strefa urody

„Parfum” i jego miejsce w składzie kosmetyków

Czytam na blogach recenzje kosmetyków i analizy ich składów.
Często spotykam się z rozgraniczeniem składników na „przed parfum” i „po parfum”. Gminna wieść niesie, że składniki występujące po parfum znajdują się w kosmetykach w ilościach śladowych. Postanowiłam sprawdzić informacje u źródła, czyli w dokumentach prawnych Unii Europejskiej.

DYREKTYWA RADY
z dnia 27 lipca 1976 r.
w sprawie zbliżenia ustawodawstw Państw Członkowskich dotyczących produktów kosmetycznych
(76/768/EWG)
(Dz.U. L 262 z 27.9.1976, str. 169)

I tu adekwatny fragment:

Artykuł 7

g) wykaz składników uporządkowany malejąco według wagi w chwili dodania ich do produktu. Wykaz poprzedzony jest wyrazem „składniki”. W przypadku gdy jest to niemożliwe ze względów praktycznych, załączona ulotka, etykieta, taśma lub kartka muszą zawierać wykaz składników, do których konsument znajdzie odniesienie w informacji skróconej lub symbolu przedstawionym w załączniku VIII, które muszą znajdować się na opakowaniu. Jednakże za składniki produktu nie są uważane: 

  1. – zanieczyszczenia w stosowanych surowcach,
    – dodatkowe materiały techniczne wykorzystane do przygotowania, lecz niewystępujące w produkcie końcowym,
    – materiały stosowane w ściśle niezbędnych ilościach jako rozpuszczalniki lub nośniki kompozycji zapachowych i aromatycznych. Kompozycje zapachowe i aromatyczne oraz surowce, z których je wytworzono, określane są jako „substancja zapachowa” lub „substancja aromatyczna”. Jednakże obecność substancji, których umieszczenie wymagane jest w kolumnie „inne ograniczenia i wymagania” w załączniku III, zaznaczana jest bez względu na ich funkcję w produkcie.
    Składniki o stężeniu mniejszym niż 1 % mogą być wymienione w dowolnej kolejności po składnikach, których stężenie jest większe niż 1 %. Barwniki mogą być wymienione w dowolnej kolejności po innych składnikach, zgodnie z numerem indeksu barwy lub oznaczeniem przyjętym w załączniku IV. Dekoracyjne produkty kosmetyczne, wprowadzane do obrotu w różnych odcieniach, mogą zawierać informacje o całej gamie barwników, przy czym używa się określenia „może zawierać” lub symbolu „+/-”. Składnik musi być identyfikowany przy użyciu nazwy potocznej, określonej w art. 7 ust. 2, lub, jeśli nie jest to możliwe, przy użyciu nazwy określonej w art. 5a ust. 2 tiret pierwsze. Zgodnie z procedurą określoną w art. 10 ust. 2, Komisja może przyjąć kryteria i warunki, określone w dyrektywie Komisji 95/17/WE z dnia 19 czerwca 1995 r. ustanawiającej szczegółowe zasady stosowania dyrektywy Rady 76/768/EWG w odniesieniu do nieumieszczania jednego lub kilku składników w wykazie używanym do etykietowania produktów kosmetycznych (1), pod jakimi producent może ubiegać się, z uwagi na tajemnicę produkcyjną, o niewpisywanie jednego lub więcej składników na wyżej wspomnianą listę;

Czyli nie jest tak, że wszystkiego co występuje po parfum, jest od niego mniej!

Nie ma problemu, jeśli kosmetyk (w tym przypadku odżywka do włosów) ma taki skład:

Aqua/Water, Cetearyl Alcohol, Elaeis Guineensis Oil/Palm Oil, Behentrimonium Chloride, Cl 15985/Yellow 6, Cl 19140/Yellow 5, Stearamidopropyl Dimethylamine, Chlorhexidine Dihydrochloride, Isopropyl Alcohol, Persea Gratissima Oil/ Avocado Oil, Citric Acid, Butyrospermum Parkii Butter/Shea Butter, Hexyl Cinnamal, Glycerin, Parfum/Fragrance (FIL C161611/2).

Może poznajecie tę odżywkę? 🙂

Wątpliwości pojawiają się, kiedy skład odżywki prezentuje się następująco:

Aqua, Cetearyl Alcohol, Behentrimonium Methosulfate, Propylene Glycol, Dimethicone, Argania Spinosa Kernel Oil, Parfum, Ricinus Communis (Castor) Seed Oil, Olea Europaea (Olive Fruit) Oil, Cocos Nucifera (Coconut) Oil, Persea Gratissima (Avocado) Oil, Hydrolyzed Elastin, Phenoxyethanol, Sodium Benzoate, Benzyl Benzoate, Butylphenyl Methylpropional, Hexyl Cinnamal, Linalool

Przyzwyczailiśmy się do myślenia,że substancje zapachowe w składzie występują w ilościach marginalych. Niestety nie udało mi się znaleźć odpowiedzi na pytanie, jakie jest najwyższe dopuszczalne stężenie substancji zapachowych w kosmetykach.  Nie wiem nawet, czy jest jakakolwiek regulacja na ten temat.

Dlaczego się nad tym zastanawiam? Bo w drugiej odżywce obok substancji zapachowych znajduje się wiele składników aktywnych. Czy wszystko w okolicy słowa „parfum” jest dodane do kosmetyku w bardzo małych ilościach, czy może stężenie substancji zapachowych jest tak duże, że znalazły się pierwszej połowie składu?

Jeśli znajdę odpowiedź, to dodam ją do wpisu.
Jeśli ktoś z Was posiada taką wiedzę – bardzo proszę, żeby się podzielił! 🙂

Nie mamy możliwości sprawdzić stężenia procentowego poszczególnych składników aktywnych w kosmetykach. Przeciętny człowiek (w tym ja) nie ma pojęcia, jaka zawartość tych składników faktycznie jest potrzebna, żeby kosmetyk był „dobry”.
Pamiętajcie tylko, że odżywka o składzie: „olej arganowy” nie byłaby odżywką 🙂

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s